Solar Cooking
Advertisement

Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 8 mai 2015      


Grill solarny skrzynkowy

Upieczone kiełbaski grillowe 0,6 kg

Upieczony kurczak 1,2 kg

Wstęp

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Grill solarny Kotowskiego

Autorami projektu i wykonawcami solarnego grilla skrzynkowegoMałgorzata, Zofia i Andrzej Kotowski. Grill solarny skrzynkowy (nazwa oryginalna: Barbecue de Kotowski) jest szczególnym rodzajem kuchenki solarnej typu "pudełko".
Grill solarny (słoneczny) umożliwia piecznie mięsa, wędlin, drobiu i ryb podobnie jak na zwykłym grillu. Czas pieczenia potraw w grillu solarnym jest nieco dłuższy niż w przypadku pieczenia tradycyjnego.

Zasada działania

Działanie grilla solarnego polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego. W tym przypadku powierznią absorbującą jest wnętrze patelni Wok z pokrywą przeźroczystą. Dodatkowe oszklenie polepsza jesze bardziej sprawność grilla (efekt szklarniowy).
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia wykorzystano koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą reflektora "stożkowego" o podstawie kwadratowej.

Charakterystyka techniczna

  • Powierzchnia oszklona: 36 cm x 36 cm
  • Reflektor demontowany i składany
  • Grill na kółeczkach
  • Wbudowany wskaźnik orientacji na słońce
  • Patelnia Wok 36 cm (wyjmowana) z pokrywą Pyrex
  • Użytkownicy: 2 - 3 osoby

Aspekt nowości

Grill solarny o unikalnej konstrukcji zoptymizowanej dla europejskich warunków klimatycznych. Dodatkowym czynnikiem jest użycie do budowy grilla reflektora "stożkowego" o podstawie kwadratowej, łatwego do złożenia i transportu. Ponad to łatwo dostępna i wyjmowalna patelnia Wok zapewnia komfort użytkowania.

Wyniki uzyskane w regionie Lorraine, we Francji, szerokość geograficzna 49 °N

(warunki klimatyczne zbliżone do polskich)

  • W lipcu 2000 r.

Promieniowanie słoneczne 830 W/m², temperatura otoczenia 26 °C
Patelnia Wok 36 cm z pokrywą Pyrex: 8 kiełbasek grillowych (0,6 kg)
Kiełbaski dobrze upieczone po upływie 1 godz. 30 min.

  • W lipcu 2000 r.

Promieniowanie słoneczne 795 W/m², temperatura otoczenia 27 °C
Patelnia Wok 36 cm z pokrywą Pyrex: Cały kurczak (1,2 kg)
Kurczak dobrze upieczony po upływie 2 godz. 15 min.

Zobacz też

Kontakt

Linki zewnętrzne

Advertisement