Solar Cooking
Advertisement

Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 8 mai 2015      


Piekarnik solarny paraboliczny

Upieczone ciasto

Upieczony kurczak po wyjęciu z piekarnika

Wstęp

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Piekarnik solarny Kotowskiego

Autorami projektu i wykonawcami solarnego piekarnika parabolicznegoMałgorzata, Zofia i Andrzej Kotowski. Piekarnik solarny (słoneczny) paraboliczny umożliwia piecznie mięsa, wędlin, drobiu, ryb i ciasta podobnie jak w zwykłym piekarniku gazowym lub elektrycznym. Czas pieczenia potraw w piekarniku solarnym jest zbliżony do czasu pieczenia tradycyjnego.

Zasada działania

Działanie piekarnika solarnego polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego. W tym przypadku powierznią absorbującą jest spodnia i tylnia ścianka odpowiednio zmodyfikowanej obudowy od piekarnika elektrycznego.
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia wykorzystano koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą reflektora o profilu zbliżonym do parabolicznego.

Charakterystyka techniczna

  • Srednica reflektora parabolicznego: 140 cm
  • Konstrukcja rozbieralna
  • Podstawa reflektora składana
  • Ramię w rusztem grzejnym ruchome (obrotowe)
  • Wbudowany wskaźnik orientacji na słońce

Aspekt nowości

Cechą szczególną tego piekarnika solarnego o unikalnej konstrukcji (nazwa oryginalna: Four solaire de Kotowski ) jest wykorzystanie do jego budowy odpowiednio zmodyfikowanej obudowy od zwykłego piekarnika elektrycznego. Zapewnia to użytkownikowi komfort użytkowania i wrażenie pieczniu w zwykłym piekarniku, co ułatwia akceptację tej nowej technologii solarnej.

Wyniki uzyskane w regionie Lorraine, we Francji, szerokość geograficzna 49 °N

(warunki klimatyczne zbliżone do polskich)

  • W lipcu 2001 r.

Promieniowanie słoneczne 928 W/m², temperatura otoczenia 24 °C
Foremka do ciasta: Ciasto drożdżowe 0,75 kg
Ciasto upieczone w ciągu 1 godz. 45 min. (12:00 do 13:45)

  • W lipcu 2001 r.

Promieniowanie słoneczne 814 W/m², temperatura otoczenia 25 °C
Naczynie owalne Pyrex: Cały kurczak 1,40 kg
Kurczak dobrze upieczony w ciągu 2 godz. 30 min. (12:00 do 14:30)

Video

Zobacz też

Kontakt

Linki zewnętrzne

Advertisement